Print

Single madplan #67 (med tilbud)

Hej kære læsere. Så blev det tid til endnu en single madplan, og denne gang en af de billige! Denne gang får I nr. 67 i rækken. Jeg håber, at I kan lide den. Jeg ved godt, hvor uoverskueligt det kan være, at lave mad til 1 person, men sådan behøver det slet ikke være. Det kan godt gøres billigt, selvom man kun er én. Planlægning og gå-på-mod til at prøve nye ting skal der til. Retterne er placeret i ugen efter, hvad der bedst kan holde sig til restedagen.

Denne uge er med tilbud fra Rema 1000, og der handles indtil mandag d. 31. december, hvor tilbuddene slutter. Så det er vigtigt at handle inden. Jeg håber ikke, at der er nogen singler der sidder alene nytårsaften, men jeg har lavet mandagen i tilfælde af dette.

Husk at læse indlægget om, hvordan man følger madplanen. Det er vigtigt I læser det, inden I begiver jer i krig med ugen. I madplanen er der også mange rester til restedagen, så det er bare med at være kreativ denne dag.

Jeg håber, at I nyder ugen. Og rigtig glædelig jul til alle mine kære følgere. 🙂

Single madplan #67 (med tilbud)

Mandag

Luksus burger m. æg, bacon og oksekød

Tirsdag

Tun salat

Onsdag

Fars hakkedrenge m. bearnaisekartofler og ærter

Torsdag

Klassisk rugbrødsdag #67

Fredag

Hjemmelavede pandekager uden æg (24 stk.)

Lørdag

Lasagne m. frisk mozzarella - den ultra nemme version.

Søndag

Ugens restedag - alt godt fra ugen.

Indkøbsliste til Rema 1000

Frugt og grønt

  • Rød peberfrugt = 7,50 kr.
  • Iceberg = 10 kr.
  • Agurk = 6 kr.
  • 300 g. kartofler = 2,25 kr.

Brød

  • 1 x fuldkornsrugbrød = 5,50 kr.
  • Burgerboller = 9 kr. (Tilbud)

Kølevarer og frost

  • 500 g. hk. oksefars = 20 kr. (Tilbud)
  • Bacon i skiver = 8,95 kr.
  • Revet cheddarost = 11,95 kr.
  • Smør = 12,95 kr.
  • 4 brunchæg = 12,95 kr.
  • Letmælk 1/2 liter = 5,50 kr.
  • Cremefraiche = 5 kr. (Tilbud)
  • Ærter, frost = 10,95 kr.

Kolonial

  • Tun i vand = 8,95 kr.
  • Majs = 4,75 kr.
  • Lasagneblanding = 10 kr. (Tilbud)

Basislager

  • Dressing
  • Salt + peber
  • Mel
  • Fedtstof
  • Bagepulver
  • Sukker
  • Vaniljesukker
  • Hvidløg + løg

Alt i alt blev det for ugen 152,20 kr. Jeg håber, at I nyder ugen. Med den skarpe pris er der også til julesnoller. 🙂 

Husk at I altid kan følge med på min Facebookside, samt købe appen lige her.

 

Kærlige madhilsner, Fie. 

Relaterede indlæg

Ingen kommentarer

    Skriv kommentar