Print

Luftige varme hveder

Fredag er det Store Bededag. I Danmark er det tradition at vi spiser varme hveder aftenen før Store Bededag. Oprindeligt hed det sig at bagerne i gamle dage bagte hvederne dagen før Store Bededag da de havde lukket på dagen. På denne måde kunne alle nå at få deres brød, den ene dag bagerne havde lukket, og traditionen følger stadig den dag i dag, dog lidt anderledes. Hvederne bliver spist dagen før, da vi ikke kunne holde os fra de søde gode sager.

Hveder spises bedst ristede, varme og skåret midt over med smør i midten. Det minder om en krydderbolle, dog sødere. Det er personligt en dag jeg glæder mig til hele året, for jeg ELSKER hveder. Så nu måtte jeg altså igen i krig i køkkenet, og de blev ganske fantastiske! 🙂

Husk at tjekke mit basislager, disse varer nævner jeg nemlig ikke pris på. Velbekomme! 🙂

img_20170509_114029

VARME HVEDER (25 stk.)


Ingredienser

  • 1 kg. hvedemel
  • 100 gram smør
  • 2 æg + 1 æg til pensling
  • 3 tsk. kardemomme
  • 4 spsk. sukker
  • 1,5 tsk. salt
  • 3 dl. sødmælk
  • 2 dl. vand
  • 50 gram gær

 

Opskrift

  1. Smelt smør – lad det derefter køle af
  2. Tilsæt vand og mælk og rør godt rundt indtil gæret er rørt ud
  3. Tilsæt salt, æg, sukker, mel og kardemomme.
  4. Ælt til sidst dejen godt sammen
  5. Lad det hæve i en skål et dejligt lunt sted i 1 time
  6. Slå dejen ned og form 25 boller der stilles tæt på en bradepande
  7. Lad bollerne hæve på bagepladen i endnu 1 time
  8. Når hvederne har hævet, pensles de med æg og bages i ovnen på 200 grader over/under i 15-17 minutter.

 

Indkøbsseddel fra Rema 1000

Da der skal bruges meget smør og mel, har jeg valgt at sætte den på som indkøb, trods det står i mit basislager. Det er ikke altid man har store mængder tilbage på lager.

  • Gær = 0,95 kr.
  • Lurpak smørbart = 10 kr.
  • Sødmælk = 6,95 kr.
  • Hvedemel = 6,95 kr.

Alt i alt er 24,85 kr. for en god omgang hveder! 🙂

img_20170509_114018

Det kan ikke betale sig at købe hveder fra Rema, dog kan de købes for 7 kr. for 6 stk. Ganger man det op bliver det faktisk dyrere at købe hvederne i Rema, hvis man gerne vil have 25 stks. Og så er der både smør, mælk og mel i overskud til en anden gang, hvis man laver det selv. 🙂

Husk at du kan følge bloggen på Facebook, hvor alle de nyeste indlæg bliver udgivet.

Relaterede indlæg

Ingen kommentarer

    Skriv kommentar